Gülüş Tasarımı

Beyazlatma

Dişlerin boyut ve şekillerinin yanında, renkleri de güzel bir gülüş açısından çok önemlidir. Daha beyaz dişler her zaman daha güzel bir imaj yaratır.

Diş rengi iki temel duruma bağlıdır. Birincisi rengin doğuştan gelen (genetik) altyapısıdır. Açık tenli kişilerin diş tonları daha sarımsıdır. Bazı genetik hastalıklar da diş minesinde bozukluk yaparak renklenmeye yol açar.

İkinci kriter ise sonradan edinilmiş renk değişikliklerdir. Bunlar genellikle çürük, kahve ve sigara gibi boyar maddeler, florosiz gibi sudaki fazla flordan kaynaklanan bozukluklardır. Kanal tedavili dişler de zamanla renk değiştirebilir.

Dişlere beyazlatma işlemi yapılmadan önce renklenmenin sebebi ve kaynağı belirlenir ve önce renklenmenin oluşması engellenir. Renklenme dış etkenlerden kaynaklanıyorsa ofis ya da ev tipi beyazlatma ile dişler beyazlatılır.

Bir ya da bir kaç seansta yapılacak bu işlemin sonunda dişler 2-3 tona kadar açılacaktır. Sonrasında hastamıza düşen görev, kahve, hardal ve sigara gibi renklendiricisi çok olan gıdalardan uzak durmak ve diş temizliğine çok dikkat etmektir.

Dişin, darbeler ve çürük gibi mikrobik etkenler sebebiyle canlılığını yitirdiği durumlarda dişte koyu gri-mor bir renk oluşabilir. Bu durumda kanal tedavisi yapmak gereklidir. Bu dişlerde renklenme dişin içinden kaynaklandığı için, beyazlatma da dişin içinden yapılır. Bu amaçla beyazlatıcı madde, dişin dolgu ve kanal tedavisi yapılması amacıyla açılan kısmından uygulanır ve beyazlatma sağlanır. Bu, dişin dışından yapılan diş beyazlatma ile desteklenebilir.