Gülüş Tasarımı

Beyazlatma

Diş Beyazlatma Nedir?

Gülümseme, hem sosyal statü, hem de özgüven açısından en önemli kriterlerden birisidir. Gülüş estetiğinde dişlerin yapısı ve rengi çok önemlidir. Diş rengi iki temel duruma bağlıdır. Birincisi rengin doğuştan gelen (genetik) altyapısıdır. Kişiden kişiye diş rengi çok değişmektedir. Açık tenli kişilerin diş rengi, koyu tenlilere göre daha sarımsıdır. Bazı genetik hastalıklar ve dış etkenler de diş minesinde bozukluk yaparak renklenmeye yol açabilir.

Diş rengini belirleyen ikinci kriter ise sonradan edinilmiş renk değişikliklerdir. Bunlar genellikle çürük, kahve ve sigara gibi boyar maddeler, sudaki flor oranının çok fazla olması, kullanılan bazı ilaçlar, kalıtımsal geçen bazı hastalıklar (Amelogenesiz imperfecta vb) diş yapısında ve renginde gayet etkilidir. Kanal tedavili dişler de zamanla renk değiştirebilir.

Bu durumu düzeltmek isteyen hastalarımızın ilk başvuracağı yöntem diş beyazlatmadır. Ataşehir diş kliniğimize diş beyazlatma işlemi için başvuran hastalarımızda herşeyden önce renklenmenin sebebi ve kaynağı belirlenir. İlk hedef dişlerdeki renklenmenin sebebini ortadan kaldırmaktır.

Diş Beyazlatma Nasıl Yapılır?

Dişlerdeki renklenme dış etkenlerden kaynaklanıyorsa önce diş temizliği yapılır. Doktorun ve hastamızın tercihine göre diş beyazlatma yöntemine karar verilir. Diş beyazlatmada seçenekler ofis ya da ev tipi beyazlatmadır. Ofis tipi diş beyazlatma, Ataşehir diş kliniğimizde diş hekimi tarafından uygulanmakta ve genellikle 45 er dakikalık 2 seans halinde yapılmaktadır. Ev tipi beyazlatma ise hastamıza özel olarak üretilmiş olan diş kalıpları ve diş beyazlatıcı ilaçlar verilir. Bu kalıplara gece uyumadan diş beyazlatıcı sürülerek dişlere takılır. Diş beyazlatma yapacak doktorun tavsiyesine göre ofis tipi diş beyazlatma, ev tipi diş beyazlatma ile kombine kullanılabilir.

Bir ya da bir kaç seansta yapılacak bu işlemin sonunda dişler 2-3 tona kadar açılacaktır. Sonrasında hastamıza düşen görev, kahve, hardal ve sigara gibi renklendiricisi çok olan gıdalardan uzak durmak ve diş temizliğine çok dikkat etmektir.

Kanal Tedavisi

Dişlerin, darbeler ve çürük gibi mikrobik etkenler sebebiyle canlılığını yitirdiği durumlarda dişlerde koyu gri-mor bir renk oluşabilir. Bu durumda kanal tedavisi yapmak gereklidir. Bu dişlerde renklenme dişin içinden kaynaklandığı için, beyazlatma da dişin içinden yapılır. Buna internal diş beyazlatma denir Bu amaçla beyazlatıcı madde, dişin dolgu ve kanal tedavisi yapılması amacıyla açılan kısmından uygulanır ve dişlerde beyazlatma sağlanır. Bu, dişin dışından yapılan diş beyazlatma ile desteklenebilir. Ataşehir diş kliniğimizde, diş beyazlatma ile ilgili bilgiyi hekimlerimizden alabilirsiniz.

Etiketler


Beyazlatma , Diş Beyazlatma , Diş Beyazlatma Nedir, Diş Beyazlatma Nasıl Yapılır , Gülüş Tasarımı , Ataşehir Diş Beyazlatma , İstanbul Diş Beyazlatma