Pedodonti, Diş Hastalıkları Blog

Pedodonti Uzmanı Kimdir?

Çocuk diş hekimliğiyle ilgilenen uzmanlık dalına pedodonti denir. Pedodontist, dişlerin çıkmaya başladığı 6. aydan, daimi dişlenmenin bittiği 12-13 yaşa kadar çocukların diş sağlığıyla ilgilenir.

Biberon Çürüğü Nedir?

Bebeklerde ve çocuklarda dişler ve diş etlerinin birleşim yerlerinde çürükler oluşur. Bu çürükler uzun süre mama ve süt içen çocuklarda görülür. Gece biberon emen çocuklarda sık görüldüğü için bunlara biberon çürüğü denir.

Süt Dişlerinin Önemi

Bebeklerde nadiren doğumda ön dişler mevcut olsa da, genellikle çoğu bebekte ilk 6-12 ay arasında dişler görünmez. İlk süt dişleri 6. aydan itibaren alt çenede görünür ve 3 yaşına kadar düzenli şekilde arkaya doğru azı dişleri tamamlanır.

Bebeklerde Diş Sağlığı

Nadiren dişleri sürmüş olarak doğan bebekler görülse de, genellikle süt dişlenme denen ilk faz, 6-12 ay arasında, kesici dişlerin sürmesi ile başlar ve 3 yaş civarında süt azı dişlerinin sürmesi ile biter. Bu safhaya süt dişlenme dönemi denir.

Fissür Örtücü

Diş minesindeki çatlaklar, çürük oluşumundan önce özel bir yapıştırıcı ile doldurulabilir. Bu sayede besin birikimi, dolayısıyla çürük oluşumu engellenmiş olur. Bu işleme fissür örtücü denir.

Kazalar, Diş Travmaları

Çocukluk çağında sık görülen yaralanmalardan birisi diş travmalarıdır. Çocuklar oyun ve spor sırasında özellikle ön dişlerini çarpmakta, kırık ve dişlerin yerlerinden oynaması görülebilmektedir. Dişlere gelen travma ile dişlerde kırık oluştuysa ve dişin sinir yapısı açığa çıkmadıysa, dolgu yapılarak kırık kısım olarılabilir.

Kanal Tedavisi Nedir?

Bakterilerin, diş çürükleri ya da mine yüzeyindeki çatlaklar yoluyla dişin damar sinir paketinin bulunduğu, pulpa denen kısma ulaşması sonucunda, dişin içerisinde iltihap oluşur. Bu iltihap, diş köküne ilerleyerek ağrı ve diş kökünde enfeksiyona sebep olur. Bu durumda kanal tedavisi yapılır.

Retreatment Nedir?

Kanal tedavisi yapmaktan daha komplike bir tedavi de, daha önceden eksik olarak yapılmış bir kanal tedavisini sökmek ve yeniden yapmaktır. Buna retreatment denir.

Apikal Rezeksiyon Nedir?

Kök ucu iltihapları, tedavi edilmedikleri zaman ya ağız ortamına fistül ağzı oluşturup iltihap çıkışı olur, ya da kemik içinde kist haline dönüşür.

Post Uygulaması Nedir?

Kanal tedavisi yapılan dişler genellikle harap olmuştur ve üzerlerine dolgu vb uygulamalar yapmak oldukça zordur. Dişler özellikle kaplama yapılması gerektiğinde dişi güçlendirmek için kök kanalı boyunca bir çubuk konur.