Ortodonti Blog

Ortodonti Nedir?

Ortodonti, dişlerin ve çene kemiklerinin anomalisi ile ilgilenen bilim dalıdır.

Ortodonti Uzmanı Kimdir?

Ortodonti Uzmanı olmak için, 5 yıllık diş hekimliği eğitiminin ardından, üniversitelerin ortodonti bölümlerinde 4-6 yıl arası uzmanlık eğitimi almak gereklidir.

Ortodonti Muayenesi Ne Zaman Yapılır?

Yeni doğanda dişlenme, ortalama 6-8 ay civarlarında ön dişlerin çıkması ile başlar.

Ortodonti Muayene Öncesi ve Sırası

Ortodonti muayenesi için kliniğimizi arayabilir ya da sosyal medya aracılığıyla randevu alabilirsiniz.

Ortodonti Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Metal Braketler (Diş Telleri), Kapaklı Diş Telleri (Self Ligating), Beyaz Teller (Porselen Tel), Iconix Braketler, Şeffaf Plak, Lingual Ortodonti (İçten Takılan Tel), Hareketli Apareyler (Damaklık), Sabit Fonksiyonel Aygıtlar (Powerscope), Ağız Dışı Aygıtlar, Geçici Dayanak Vidaları (Temporary Anchorage Device)

Ortodonti Fiyatları

Ortodontik tedavi fiyatını etkileyen pek çok faktör vardır. Bunları kısaca açıklayalım: En önemli maliyet faktörü, tedaviyi, teşhis, tedavi ve sonrasında planlayan, yürüten ve idare eden ortodonti uzmanının yetkinliği ve deneyimidir.

Çocuklarda Ortodonti Kontrolü

Dünya Ortodontistler Birliği; Ortodonti için ilk muayene yaşını 6 yaş olarak belirlemiştir. Bunun sebebi, daimi dişlenmeye bu yaşta geçiliyor olmasıdır. Bu yaşa kadar çocuklar tercihen bir pedodonti uzmanı tarafından, bu mümkün değilse bir diş hekimi tarafından takip edilmelidir.

Erişkin Ortodontisi

Uzun yıllar boyunca çocuklara uygulanan bir tedavi olarak bilinen ortodonti, erişkinlerin de güzel gülüşlere sahip olmasının yolunu açmaktadır.

Şeffaf Plak Tedavisi

Ortodontik tedaviler genelde diş teli ile birlikte anılsa da son yıllarda bilgisayar teknolojisinin ve 3 boyutlu tasarımın gelişmesi, dişleri düzelten şeffaf plakların üretilmesinin yolunu açmıştır.

Ortognatik Cerrahi Nedir?

Alt ve üst çenelerin kafa kaidesine göre yanlış pozisyonda geliştiği ortopedik bozukluklar, büyüme gelişme çağında düzeltilmezse, hem çiğneme ve konuşma gibi fonksiyonlar bozulabilir, hem de kötü bir görüntü ortaya çıkabilir. Bu bozukluk sıklıkla alt çenenin önde olması şeklinde görülür.

Diş Telleri ile Yaşamak

Gelişen teknoloji ile birlikte diş telleri de hem küçülmüş, hem de tedavi süreci kısalmıştır. Cam benzeri ve şeffaf ve çok daha az görünen braketler, diş tellerini hemen hemen görünmez hale getirmiştir.

Tel Tedavisi Sürerken Oluşabilecek Sorunlar

Diş tellerinin takıldığı ilk bir kaç günde yanaklarda hafif yaralar görülebilir. Bu durum, bir kaç gün içerisinde geçecektir.

Ortodontik Bozukluklar Nelerdir?

Ortodontik bozukluklar genel olarak dişsel ve iskeletsel olmak üzere ikiye ayrılır.

Çene Eklemi Bozukluğu

Diş sıkma, hatalı ve eskimiş restorasyon ve dolgular, travmalar, stres ve bazı sistemik hastalıklar, çene eklemlerinde bozukluklara sebep olabilir. Çene eklemi, alt çenenin devamı olan eklem başı, eklem yuvası, bu iki eklem arasında yastık görevi gören bir disk ve bu yapıları bir arada tutan bağlardan (ligaman) oluşur.

Ortodontide Ne Kullanılır?

Braket, Ark Telleri, Hareketli Aparey, Ağız İçi Lastik, Elastik Ligatür, Şeffaf Plak, Sabit Retainer (koruyucu), Hareketli Retainer (Sx plağı), Ağız Dışı Aparey, Tad (mini vida), Ara Yüz Fırçası, Ortodontik Diş Fırçası ve Diş İpi, Diş Mumları

Seri Çekim

Dişlerin çenelerde yerleşimini etkileyen faktörlerden birisi, diş hacimleri ile çene büyüklüğünün oranıdır. Bazı durumlarda dişler, çeneye sığmayacak kadar büyük olabilir. Bu durumda sıkça yapılan yanlışlık, çeneleri büyütmeye çalışmaktır.

Diş Teli

Halk arasında diş teli olarak bilinen ortodontik tedavi, dişlerin ve çenelerin bozukluklarını, çapraşıklıklarını ve iskeletsel uyumsuzluklarını düzelten bilim dalıdır.