Çocuklarda Ortodonti Kontrolü

Çocuk Ortodontisi

Bu sayfa Çocuk Ortodontisi hakkında bilgiler içerir. Ortodonti konusunda detaylı bilgi için sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Dünya Ortodontistler Birliği; Ortodonti için ilk muayene yaşını 6 yaş olarak belirlemiştir. Bunun sebebi, daimi dişlenmeye bu yaşta geçiliyor olmasıdır. Bu yaşa kadar çocuklar tercihen bir pedodonti uzmanı tarafından, bu mümkün değilse bir diş hekimi tarafından takip edilmelidir.

Çocuklarda en sık görülen ortodontik sorun, süt azıların erken çekilmesine bağlı olarak daimi dişlerin öne hareket etmesi ve sonradan gelecek dişlerin yerlerini işgal etmesidir. Bu durumda sabit ya da hareketli yer tutucular yapılmalıdır.

Diş Telleri

Daimi dişlerin sorunsuz olduğu durumlarda genellikle tüm dişlerin sürmesinin ardından diş telleri takılabilir. Süt dişlenme sırasında çenelerde darlık ya da ortopedik sorunlar varsa fonksiyonel ortodontik tedavi düşünülür.

Çok sık yapılan hatalardan birisi, çocukların ortodontist kontrolüne götürülmesi için tüm dişlerin sürmesinin beklenmesidir. Bu kesinlikle yanlış bir davranıştır. Çocuklarda ortodonti kontrolü erken yaşlarda başlamalıdır.

Çocuklarda eğer ortopedik bir sorun varsa tüm dişlerin sürdüğü 12-13 yaş beklenirse, iskeletsel düzeltim için geç kalınmaktadır. Tekrar etmek gerekirse, tüm çocuklar 2-3 yaşından itibaren mutlaka pedodonti ya da ortodonti uzmanı tarafından görülmelidir.

Etiketler


Çocuk Ortodontisi , Çocuklarda Ortodonti Kontrolü , Dişhekimi , Diş Telleri , Ortodonti , Ortodontist , Ortodonti Uzmanı , Ortodontik Tedavi