Ortodonti

Diş Teli

Bu sayfada Diş Teli hakkında en güncel bilgiler yer almaktadır. Diş teli hakkında daha detaylı bilgi için lütfen hekiminizi arayın.

Halk arasında diş teli olarak bilinen ortodontik tedavi, dişlerin ve çenelerin bozukluklarını, çapraşıklıklarını ve iskeletsel uyumsuzluklarını düzelten bilim dalıdır.

Bu tedavinin en dikkat çeken yönü diş telleri olsa da aslında takıp çıkartılabilir apareyler, büyüme yönlendirme egzersizleri, lingual diş telleri, şeffaf plaklar ve mini vidalar gibi pek çok aygıt ve yöntemden faydalanılır.

Diş teli denince ilk akla gelen, genellikle çocukların, süt dişlenme döneminde kullandığı damaklıklar akla gelir. Bunlar genellikle hafif diş yamukluklarında ve basit iskeletsel bozukluklarda kullanılır.

Sabit diş telleri denen braketler ise genellikle daimi dişlerin gelmesinden sonra takılır, fakat her vakada bu uygulanmayabilir. Sabit diş telleri metal, altın görünümlü şeffaf olabilir, kapaklı braket ya da geleneksel braket şeklinde olabilir.

Şeffaf diş telleri pek çok farklı materyalden üretilebilir. Cam silika, plastik, zirkon gibi görünüş olarak birbirine benzeyen fakat etkinlik ve maliyet açısından farklı sonuçları olan beyaz diş telleri (Braketler) vardır.

Ortodontistiniz muayene aşamasında size bunlarla ilgili detaylı bilgi verecektir.