İmplant

İmplant Nedir?

Dental implant, basitçe anlatılacak olursa, çekilmiş olan dişin yerine konan metal bir diş köküdür.

İmplantın üzerine, gerçek bir dişin üzerine yapıldığı şekilde bir kaplama yapılır. İmplant uygulaması, diş çekiminde kullanılan anestezi ile, diş çekimiyle kıyaslandığında çok daha kontrollü ve rahat biçimde yapılır. Uygulama genellikle tek diş için yarım saat, ilave dişler için 15’er dakika sürer. Uygulamanın ardından hastamız klinikten yürüyerek çıkar ve isterse araç kullanabilir. Nadir durumlarda morluklar oluşabilse de genellikle uygulamanın ertesi günü hafif ağrı dışında sıkıntı görülmemektedir.

İmplant üzerine hemen kaplama yapılabilir fakat bazı durumlarda implantın kemiğe tam olarak kaynaması için 2 ay beklenmesi gerekebilir. Bunun kararını hekim verecektir. İmplant uygulaması, kişinin büyüme gelişimine bağlı olarak 16-17 yaştan itibaren her yaşta yapılabilir. Kontrolsüz şeker hastalığı (Diabet), hormonal bozukluklar, bağışıklık sistem hastalıkları (immunsüpresyon) gibi bazı özel durumlarda implant uygulaması yapılmayabilir. Günümüz şartlarında implantta başarı oranı %98-99 civarındadır, ve gelişen teknoloji ve tedavi teknikleri ile, son derece kullanışlı bir tedavi haline gelmiştir.

Total dişsizlik durumunda her kayıp dişin yerine bir implant yapılmaz, alt üst çenelere 6-8 adet implant yapılarak sabit bir protez yapmak mümkündür.