İmplant

implant Nedir?

Diş implantı, basitçe tanımıyla, çekilmiş olan dişin yerine konan titanyumdan üretilmiş bir diş köküdür.

Daimi dişlerin sürmesi, 12-13 yaşlarında tamamlanır. Bundan sonraki süreçte dişler devamlı olarak dış etkilerden dolayı yıpranırlar. Uzun süre ihmal edilen dişler, bazı durumlarda kurtarılamaz ve çekilebilirler. Diş eksikliğini gidermenin en sağlıklı yöntemi diş implantı uygulamaktır. Diş implantları insanın gerçek dişine en yakın şekilde üretilmiştir ve estetik ve fonksiyonel olarak dişi birebir taklit ederler.

İmplant uygulaması, yapılırken diş çekiminde kullanılan anestezinin aynısı uygulanır, diş çekimiyle kıyaslandığında çok daha kontrollü ve rahat biçimde yapılır. Uygulama genellikle tek diş için yarım saat, ilave dişler için 15’er dakika sürer. Uygulamanın ardından hastamız klinikten yürüyerek çıkar ve isterse araç kullanabilir. Nadir durumlarda morluklar oluşabilse de genellikle uygulamanın ertesi günü hafif ağrı dışında sıkıntı görülmemektedir. İmplant uygulamasının hemen ardından diş etleri 3-5 gün içerisinde iyileşir ve tamamen sağlıklı hale gelir. Ataşehir implant merkezimizde bu tedavi protez uzmanı, diş hekimi ve çene cerrrahisi uzmanından oluşan bir ekip halinde yapılmaktadır.

Diş implantı uygulamasının ardından, aynı gün dişler yapılabilir, fakat bu dişler çiğnemekten ziyade, estetik maksatlarla konur. Bu dişlerle çiğnemek diş implantına zarar verebilir. İmplantın kemiğe tam olarak kaynaması için 2-3 ay kadar beklenmesi gerekebilir. Bunun kararını Ataşehir implant merkezimizde uygulamayı yapan protez uzmanı diş hekimi verecektir. Bu bekleme sürecinde diş etleri adeta hiç implant yapılmamış gibi sağlıklıdır. Diş implantının kemiğe tam olarak kaynamasına osseointegrasyon denir.

İmplant uygulaması, kişinin büyüme gelişimine bağlı olarak 18 yaşından itibaren her yaşta yapılabilir. Kontrolsüz şeker hastalığı (Diabet), hormonal bozukluklar, bağışıklık sistem hastalıkları (immunsüpresyon) gibi bazı ilaçların kullanımı gibi durumlarda implant uygulaması yapılmayabilir. Günümüz şartlarında implantta başarı oranı %98-99 civarındadır, ve gelişen teknoloji ve tedavi teknikleri ile, son derece kullanışlı bir tedavi haline gelmiştir. Ataşehir implant merkezimizde implant uygulaması aynı şekilde yapılmaktadır.

Tüm dişlerin çekilmiş olduğu total dişsizlik durumunda her kayıp dişin yerine bir implant yapılmaz, alt üst çenelere 6-8 adet implant yapılarak sabit bir protez yapmak mümkündür. Sağlıklı çene kemiklerine sahip kişilerde bu sayıda diş implantı, bir protezi taşımak için yeterlidir. Ataşehir implant merkezimizde, protez uzmanı ve çene cerrahisi uzmanı tarafından all on four implant tedavisi denen implant tedavisi de uygulanmaktadır. All on four, nispeten daha yaşlı kişilerde, normal diş implantların yapılamadığı, çene kemiğinde yeterli kemik olmadığı durumlarda tercih edilir. Bu tedavide, normal diş implantlarında kullanılanlardan daha farklı özel implantlar kullanılır ve çene kemiğinde sağlam kemiğin olduğu bölgelerde özel şekilde yerleştirilir. Ataşehir diş kliniğimize gelerek protez uzmanı ve çene cerrahisi uzmanı doktorlarımızdan implant uygulaması hakkında bilgi alabilirsiniz.

Etiketler


implant , implant Nedir, Dental implant , Diş implantı , Protez Uzmanı , Çene Cerrahisi Uzmanı , Diş Hekimi, Ataşehir implant