Ortodonti Muayenesi Ne Zaman Yapılır

Yeni doğanda dişlenme, ortalama 6-8 ay civarlarında ön dişlerin çıkması ile başlar.

Buna süt dişlenme denir. Bu evre, yaşlarında ilk daimi dişlerin çıkmasına kadar devam eder. Süt dişlerinin çıkmaya başlamasıyla birlikte anneler, her beslenme sonrası dişleri ıslak bir bezle silmeli ve yiyecek artıklarını uzaklaştırmalıdır. Bu hem diş çürümesini engeller hem de bebekte diş bakım alışkanlığının oluşmasına yardımcı olur.

Bu aşamaya kadar ebeveynlerin bilmesi gereken, süt dişlerinin çürüğe karşı korunmasıdır. 2-3 yaşlarında bir pedodonti uzmanına ya da diş hekimine muayene olmakta fayda vardır. Daimi azı dişleri 6-7 yaşlarında sürmeye başlar. Dünya ortodonti birliği, bu yaşlarda ortodonti muayenesi yapılmasını tavsiye etmektedir.

Bazı ortodontik bozukluklar önleyici tedavilerle ya da basit apareylerle kolaylıkla düzelmektedir. İskeletsel bozuklukların oluşmaması, oluşmaya başladıysa önlenmesi açısından ideal yaş bu yaşlardır.

Halk arasında yaygın olan, tüm dişler çıkmadan tel takılmayacağı görüşü yanlıştır. Tüm dişlerin sürme yaşı yaklaşık 12-14 yaşlar arasındadır. Özellikle iskeletsel bozukluklarda bu yaşlarda, tedavi için geç kalınmaktadır.

Tekrar etmek gerekirse ideal ortodonti muayene yaşı 6-7 yaş civarlarıdır.