Ortodonti Muayenesi Ne Zaman Yapılır

Yeni doğan bebeklerde okluzyon, ortalama 6-8 ay civarlarında alt ön dişlerin çıkması ile başlar.

Buna süt dişlenme denir. Bu evre, yaşlarında ilk daimi dişlerin çıkmasına kadar devam eder. Süt dişlerinin çıkmaya başlamasıyla birlikte diş temizliği de başlamalıdır. Anneler, her beslenme sonrası dişleri ıslak bir bezle silmeli ve yiyecek artıklarını uzaklaştırmalıdır. Bu hem diş çürümesini engeller hem de bebekte diş bakım alışkanlığının oluşmasına yardımcı olur. Süt dişlerde çürük oluşması hem daimi dişlerin sürmelerini de bozar, hem de ağızda bakteri birikimine bağlı olarak genel sağlık sorunlarına yol açar.

Bu aşamaya kadar ebeveynlerin dikkat etmesi gereken nokta, süt dişlerinin çürüğe karşı korunmasıdır. Çocuğun, 2-3 yaşlarına geldiğinde bir pedodonti uzmanına, ortodontiste ya da diş hekimine muayene olmasında fayda vardır. Bu aşamada ebeveynin farketmediği çürükler ortodontik sorunlar teşhis edilebilir. İlk daimi dişler olan 1. azı dişleri 6-7 yaşlarında sürmeye başlar. Dünya Ortodonti Birliği, bu yaşlarda ortodonti muayenesi yapılmasını tavsiye etmektedir. Çocuklarda ortopedik, yani iskeletsel sorunlar varsa bu aşamada kolaylıkla farkedilir ve bazen çok basit müdahalelerle düzeltilir.

Bazı ortodontik bozukluklar önleyici tedavilerle ya da diş teli, damaklık ya da basit apareylerle kolaylıkla düzelmektedir. İskeletsel bozuklukların oluşmaması, oluşmaya başladıysa da önlenmesi açısından ideal yaş bu yaşlardır. Bu yaşlarda yapılacak ortodontik tedavi, hem iskeletsel olarak daha uygun bir yapı ortaya çıkartır, hem de kasların bu yapıyla uyumunu geliştirir. Kasların adaptasyonu, konuşma, yutkunma gibi fonksiyonların tam olmasını sağlar. Ortodontist tarafından planlanan ve yürütülen bu süreç, dengeli bir yapı oluşmasını sağlar.

Halk arasında yaygın olan, tüm dişler çıkmadan diş teli takılmayacağı görüşü yanlıştır. Tüm dişlerin sürme yaşı yaklaşık 12-14 yaşlar arasında tamamlanmaktadır. Diş çapraşıklıkları her yaşta düzeltilebilse de özellikle iskeletsel bozukluklarda bu yaşlarda, tedavi için geç kalınmaktadır. Bazı hastalarımız, komşularından ya da daha önce diş teli tedavisi gören kişilerden bu anlamda tavsiye almaktadır. Unutmamalıdır ki, her vaka kendine özeldir ve bu konuda uzman olmayan kişilerin vereceği tavsiyeler çoğunlukla yanlış sonuçlara sebep olmaktadır.

Tekrar etmek gerekirse; Tüm çocuklar bir ortodonti kliniği tarafından 6-7 yaşlarında muayene edilmeli ve gerekirse tedavileri planlanmalıdır. Ortodonti kliniğimiz İstanbul Ataşehir'dedir.