Ortodonti Uzmanı Kimdir?

Bu sayfa Ortodonti Uzmanı hakkında bilgiler içerir. Ortodonti konusunda detaylı bilgi için sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Ortodonti Uzmanı olmak için, 5 yıllık diş hekimliği eğitiminin ardından, üniversitelerin ortodonti bölümlerinde 4-6 yıl arası uzmanlık eğitimi almak gereklidir.

Bu eğitimleri başarıyla bitiren kişilere Ortodonti Uzmanı ünvanı verilir. Ortodonti uzmanı, hafif diş çapraşıklıklarından, kraniofasial sendromların tedavisine kadar tüm ortodontik ve ortopedik sorunların önlenmesi ve tedavisinde etkin rol alır.

Ortodontinin ülkemizdeki tarihi yaklaşık 40 seneliktir. 1975’li yıllardan itibaren yurt dışında ortodonti eğitimi gören akademisyenler, ülkemizde İstanbul ve Ankara üniversiteleri başta olmak üzere ortodonti kürsülerinin açılmasında rol almış ve ortodonti uzmanları yetiştirmeye başlamıştır. O yıllarda ülkemizde, modern ortodonti malzemelerinin ve cihazlarının bulunmasının oldukça zor olmasından dolayı, tedaviler basit takılıp çıkartılabilir damaklıklarla yapılmaktaydı.

Zaman içerisinde modern ekipmanların ülkemize de kolaylıkla girmeye başlamasından sonra ortodonti bilimi tüm dünya ile aynı seviyeye, hatta daha ilerisine geçmiştir. Günümüzde Türk akademisyenleri, dünya ortodonti literatürüne düzenli olarak bilimsel yayınlar vermekte ve ortodonti biliminin gelişmesine katkıda bulunmaktadır.