Ortognatik Cerrahi

Alt ve üst çenelerin kafa kaidesine göre yanlış pozisyonda geliştiği ortopedik bozukluklar, büyüme gelişme çağında düzeltilmezse, hem çiğneme ve konuşma gibi fonksiyonlar bozulabilir, hem de kötü bir görüntü ortaya çıkabilir. Bu bozukluk sıklıkla alt çenenin önde olması şeklinde görülür.

Alt çenenin geride olduğu durumlar da yaygın olsada, estetik olarak daha az rahatsız eder. Bu durumda tedavi planlaması sadece dişleri düzeltecek şekilde değil, aynı zamanda dişleri taşıyan çene kaidelerini de ameliyatla doğru pozisyona getirecek şekilde yapılır. Bu şekilde yüzün dış görünüşü de oldukça değişir. Bu tedaviye ortognatik cerrahi (Çene cerrahisi) denir.

Hasta hekime başvurduğu zaman önce kişinin tıbbi geçmişi ve şikayeti detaylı biçimde incelenir. Burada hastanın şikayeti tam olarak anlaşıldıysa ve ortognatik tedavi ihtiyacı varsa, detaylı bir röntgen, ağız içi 3 boyutlu tarama ve muayene yapıldıktan sonra durum tekrar değerlendirir. Tedavide hedeflenen sonuç bilgisayar ortamında ortaya çıktıktan sonra diş telleri takılır.

Ortognatik cerrahi tedavisi olacak kişinin diş telleri, normal diş tellerine benzese de, tedavinin planlaması açısından daha ileri bilgi birikimi ve tecrübe gerektirmektedir. Bu anlamda ortodontik açıdan bir üst ihtisas olarak bile değerlendirilebilir. Diş teli tedavisi yaklaşık 12-18 ay arasında sürer. Bu süre sonunda çene ameliyatı yapılır ve bir kaç ay daha süren ortodontik tedavi ardından diş telleri sökülür.