Gülüş Tasarımı

Pembe Estetik

Diş etleri; Diş rengi ile kontrast oluşturarak gülümseme estetiğinin sağlanmasında en önemli unsurlardan birisidir.

Genetik ya da sonradan oluşmuş sebeplerle diş etlerinin şekli, rengi ya da sertliği değişebilir. İdeal diş etinin açık pembe renkli, sert kıvamlı ve keskin kenarlı olması gerekir.

Diş etlerindeki olumsuz değişikliklerin en önemli sebebi, ağız hijyeninin eksikliğidir. Düzenli fırçalanmayan dişlerin çevresinde iltihap oluşur. Bu, diş etlerinin kırmızılaşmasına, şişmesine ve kanamasına sebep olur. Çok sigara içenlerde, ve genellikle koyu tenli kişilerde de diş etlerinde siyah renklenme (Pigmentasyon) görülebilir.

Ağız solunumu, bazı ilaçların kullanımı, hormonal değişiklikler (hamilelik ve ergenlik devresi) gibi etkenler de bu duruma sebep olabilir ya da tetikler. Bu durumda yapılması gereken, önce sebebi ortadan kaldırmaktır. Daha sonra diş etlerindeki ödem azaltılır. Bu önlemler sonucunda çoğu zaman diş etleri normale döner.

Bazı durumlarda ise gingivektomi ya da gingivoplasti denen diş eti şekillendirme işlemi yapmak gerekebilir. Bu amaçla klasik bistüri ile mekanik tedavi, yumuşak doku lazeri ya da elektrokoter kullanılabilir. Kullanılacak tekniği, diş eti durumuna göre hekim belirleyecektir. Diş eti rengi de lazer yardımıyla bir kaç tona kadar açılabilir. Sigara kullanımı bırakılarak rengin kalıcı olması sağlanır.