Pembe Estetik

Pembe Estetik Nedir?

Diş etleri; Diş rengi ile kontrast oluşturarak gülümseme estetiğinin sağlanmasında en önemli unsurlardan birisidir.

Genetik ya da sonradan oluşmuş sebeplerle diş etlerinin şekli, rengi ya da sertliği değişebilir. İdeal diş etinin açık pembe renkli, sert kıvamlı ve keskin kenarlı olması gerekir.

Diş etlerindeki olumsuz değişikliklerin en önemli sebebi, ağız hijyeninin eksikliğidir. Düzenli fırçalanmayan dişlerin çevresinde iltihap oluşur. Bu, diş etlerinin kırmızılaşmasına, şişmesine ve kanamasına sebep olur. Bu çok bariz bir diş eti enfeksiyonu görüntüsüdür. Bu basit bir diş eti iltihabıyla başlayıp, dişi tutan kemiğe de ulaşabilen derin enfeksiyonlara dönüşebilir. Pembe estetik yönünden en sıkıntılı durumlar, enfeksiyonlar sebebiyle şekli bozulan diş etleridir.

Enfeksiyonlara ilave olarak çok sigara içenlerde, ve genellikle koyu tenli kişilerde de diş etlerinde siyah renklenme (Pigmentasyon) görülebilir. Ağız solunumu, bazı ilaçların kullanımı, hormonal değişiklikler (hamilelik ve ergenlik devresi) gibi etkenler de bu duruma sebep olabilir ya da tetikler. Bu durumda yapılması gereken, önce sebebi ortadan kaldırmaktır. Bunun ilk aşaması çok iyi bir şekilde diş fırçalama eğitiminin verilmesi ve diş taşı temizliğidir. Daha sonra diş etlerindeki ödem azaltılır. Bu önlemler sonucunda çoğu zaman diş etleri normale döner.

Pembe Estetik Nasıl Yapılır?

Bazı durumlarda ise gingivektomi ya da gingivoplasti denen diş eti şekillendirme işlemi yapmak gerekebilir. Bu amaçla klasik bistüri ile mekanik tedavi, yumuşak doku lazeri ya da elektrokoter kullanılabilir. Kullanılacak tekniği, diş eti durumuna göre hekim belirleyecektir. Pembe estetik kavramında önemli olan diş-diş eti uyumu bu şekilde sağlanır. Diş eti rengi de lazer yardımıyla bir kaç tona kadar açılabilir. Sigara kullanımı bırakılarak rengin kalıcı olması sağlanır.

Pembe estetik kavramının en önemli bileşenlerinden birisi, dişlerin ve diş etinin uyumudur. Restoratif diş hekimliğinde biyo uyumlu malzemeler kullanılması gereklidir. Metal altyapılı porselen restorasyonların kullanıldığı durumlarda diş etlerinde renklenme ve açıklık olabilmekteydi. Günümüzde kullanılan zirkonyum adlı biyouyumlu malzemeler sayesinde diş eti, kaplamaya daha uyumlu hale geldi. Böylece hem diş eti hastalıkları riski azalmakta, hem de çok daha iyi bir görüntü ortaya çıktı. Ataşehir diş kliniğimizde protez uzmanımız, muayene sonucunda dişlerinizin bu tedavi sonucunda kavuşabileceği durumu dijital olarak tedavi öncesinde size gösterebilmektedir. Benzer şekilde implant üstü protezlerde ve lamina diş tedavilerinde de biyouyumlu malzemeler kullanılmaktadır. İmplant diş tedavisinden bahsedilmişken, implant üstü protezlerin vida bağlantılı yapılmalarınında önemini vurgulamak gereklidir. Vida bağlantılı implant üstü protezlerin avantajı, temizliğinin ve bakımının çok daha kolay olması ve pembe estetiğin çok daha etkin sağlanmasıdır. Vidalı protezlerde diş eti şekilendirilmesi çok daha doğal olmakta, bu sayede yapılan implant üstü protezlerin çok daha doğal görünmesi sağlanmaktadır. Pembe estetik implant üstü protezlerde de bu şekilde sağlanır.

Etiketler


Pembe Estetik , Pembe Estetik Nedir , Gülüş Tasarımı , Gülüş Tasarımı Nedir , Diş Eti Estetiği , Ataşehir Pembe Estetik , İstanbul Pembe Estetik , Ataşehir Gülüş Tasarımı , İstanbul Gülüş Tasarımı