Gülüş Tasarımı

Zirkonyum Kaplamalar

Bu sayfada Zirkonyum Kaplama hakkında en güncel bilgiler yer almaktadır. Zirkonyum Emax ile ilgili daha detaylı bilgi için hekiminizi arayabilirsiniz.

Diş restorasyonlarında uzun yıllardır kullanılan klasik metod, dişleri bir miktar küçülttükten sonra üzerlerine metal bir altyapı hazırlamak, daha sonra bu altyapının dışına porselenden bir diş yapmaktır.

Yapılan diş metal ve porselen içerdiği için doğal diş minesine göre daha kalın olmakta, alttaki metal yapı, porselene yansıdığı için de donuk ve koyu renkte olmaktaydı. Zirkonyumun ortaya çıkmasından itibaren bu dezavantajlar artık sorun olmaktan çıkmıştır.

Günümüzde doğal diş minesine benzeyen ve tabakalar halinde oluşturulan diş kaplamaları kullanılmaktadır. Bunların en sık kullanılanı zirkonyumdur.

Zirkonyum kaplamalar, ışık geçirgendir ve alttaki doğal dişin rengini yansıtabilmektedir.

Bu sebeple çok daha gerçekçi durur ve çoğu zaman gerçek dişten ayırdedilemez. Metal tabakanın olmaması, dişin çok daha az kesilmesine ve hassasiyetin daha az olmasına imkan tanımaktadır. Zirkonyum, tabakalar halinde yapıldığı için dişler tek renk olmaz, doğal dişi taklit edebilecek şekilde polikromarik (çok tonlu) şekilde üretilebilirler.