Seri Çekim

Bu sayfada Seri Çekim hakkında en güncel bilgiler yer almaktadır. Seri Çekim hakkında daha detaylı bilgi için lütfen hekiminizi arayın.

Seri Çekim Nedir?

Dişlerin çenelerde yerleşimini etkileyen faktörlerden birisi, diş hacimleri ile çene büyüklüğünün oranıdır. Bazı durumlarda dişler, çeneye sığmayacak kadar büyük olabilir. Bu durumda sıkça yapılan yanlışlık, çeneleri büyütmeye çalışmaktır. Alt çene büyüklüğü genetik olarak kodlanmıştır ve daha fazla büyütülemez. Üst çene ise gereksiz yere büyütülürse alt çene ile uyumsuz olabilir. Üst çene genişletilmesi, üst çene darsa yapılır. Diş-çene boyu arasında uyumsuzluk varsa yapılması uygun değildir.

Seri Çekim, süt dişlerinin ve 1. küçük azı dişlerinin belirli zamanlarda çekilmesini içeren bir çekim protokolüdür.

Amaç, genel daimi dişlerin arka olabildiğince uyumlu şekilde oturmasıdır. Tüm dişlerin sürmesinin ardından kalan küçük boşluklar diş telleri ile kapatılabilir. Ailelerin Seri Çekim ya da çekimli ortodontik tedavi hakkındaki endişesi, tedavi sonrası herhangi bir yan etki ya da dişlerinde boşluk kalıp kalmayacağı yönündedir.

Diş hacmi-çene boyu arasında bir uyumsuzluk varsa, dişleri zorla çeneye sığdırmaya çalışmak, uzun vadede hem dişlerin fırlak görünmesine, hem de diş eti çekilmelerine sebep olabilir. Yapılan araştırmalarda, ortodontik tedavilerin %30-50 arasının çekimli tedaviler olduğu ortaya konmuştur.

Etiketler


Seri Çekim , Seri Çekim Nedir , Ortodontik Tedavi , Ortodonti , Ortodontist, Ortodonti Uzmanı , Ataşehir Ortodonti , İstanbul Ortodonti